SOK Měny a páry

 

Měnové páry, jak bylo zmíněno na stránce SOK Základy, jsou vlastně uměle vytvořené dvojice z dílčích měn. Základním předpokladem vstupů podle síly měn je rozkrytí síly dílčí měny. Asi nejrozšířenějším převodem pohybů z párů na měny, je použití indikátoru ROC (změny v pips nebo v %), i když existují i převodníky, které vycházejí z RSI, MA, TSI, CCI nebo ze změny růstu/propadu v % u majors párů (viz Forexticket, MATAF nebo FINVIZ). U 3SOKu (3 dílčí měny) sílu měn používat nemusíme, to je metoda založena především na matematických algoritmech a fx zákonitostech uvnitř tří měn. Celé pojednání o metodě 3SOK vyšlo v samostatném článku.

Jinou metodou může být zmíněné sledování vývoje měn podle nárustu/propadu v % k určité měně. Tradičním zdrojem je např. přehled ze stránek FINVIZ, sledující průběžný denní vývoj ostatních měn k USD, který zahrnuje i pohyb zlata, stříbra a ropy. Z % rozdílů je celkem jednoduché odvodit, která měna momentálně kraluje, která je na pomyslném chvostu, zda se trhy jen tak neplácají bez jasných směrů vývoje, jak trhy ovlivňuje vývoj zlata a ropy atd. atd. Obsahuje v záhlaví pohyby měnových párů i jejich aktuální číselné údaje, vč. podbarvení směru. Určitou nevýhodou je pouze denní rozsah vývoje, který je pro intradenní tradery nevyhovující.

Zkrátka a dobře – metoda SOK, s rozkrytím síly měny napříč trhem, umožňuje mnohem racionálnější vstupy, trading více měnových párů současně, lepší rozložení rizika v portfóliu více měnových párů a tím i stabilnější výkonnost v ziskovosti. Níže jeden z mnoha příkladů vývoje trhu, se silným JPY, silnějším USD a slabým EUR.

Protože mne síla měny ve vztahu k měnovým párům i křížovým kurzům již dávněji zaujala a oslovila, vytvořil jsem několik různých indikátorů SOKu. Pro server Trading View jsem naprogramoval více různých indikací v online režimu pro sílu měny. Trader tak může sledovat online SOK v realtime na nejrůznějších TF podle libosti. Jeden z nich SID SOK SOK8RSICOM je pro tradery z celého světa volně dostupný. Ve spojení s dalšími indikacemi, tak dostává trader k dispozici hodně silný nástroj pro kvalitní trading. Zkrátka skoroideál :-) Ukázky dalších různých indexů SOKů, vč. SOKu s indexem zlata a ropy, SOKu s komoditními měnami a TurboSOKu, jsou uvedeny níže.

SID – květen 2013, aktualizace září 2016

 

Komentáře jsou zakázány.