SOK Měny a páry

 

Měnové páry, jak bylo zmíněno na stránce SOK Základy, jsou vlastně uměle vytvořené dvojice z dílčích měn. Základním předpokladem vstupů podle síly měn je rozkrytí síly dílčí měny. Asi nejrozšířenějším převodem pohybů z párů na měny, je použití indikátoru ROC (změny v pips nebo v %), i když existují i převodníky, které vycházejí z RSI, MA, TSI, CCI nebo ze změny růstu/propadu v % u majors párů (viz Forexticket, MATAF nebo FINVIZ). U 3SOKu (3 dílčí měny) sílu měn používat nemusíme, to je metoda založena především na matematických algoritmech a fx zákonitostech uvnitř tří měn. Celé pojednání o metodě 3SOK vyšlo v samostatném článku.

Jinou metodou může být zmíněné sledování vývoje měn podle nárustu/propadu v % k určité měně. Tradičním zdrojem je např. přehled ze stránek FINVIZ, sledující průběžný denní vývoj ostatních měn k USD, který zahrnuje i pohyb zlata, stříbra a ropy. Z % rozdílů je celkem jednoduché odvodit, která měna momentálně kraluje, která je na pomyslném chvostu, zda se trhy jen tak neplácají bez jasných směrů vývoje, jak trhy ovlivňuje vývoj zlata a ropy atd. atd. Obsahuje v záhlaví pohyby měnových párů i jejich aktuální číselné údaje, vč. podbarvení směru. Určitou nevýhodou je pouze denní rozsah vývoje, který je pro intradenní tradery nevyhovující. Další metodou sledování vývoje síly měny může být metoda podle tzv. heat map, které poskytuje např. server Tradingview. Sledování vývoje síly měny přes měnové indexy je méně přesné, ale může být určitým vodítkem.

Zkrátka a dobře – metoda SOK, s rozkrytím síly měny napříč trhem, umožňuje mnohem racionálnější vstupy, trading více měnových párů současně, lepší rozložení rizika v portfóliu více měnových párů a tím i stabilnější výkonnost v ziskovosti. Níže jeden z mnoha příkladů vývoje trhu, se silným JPY, silnějším USD a slabým EUR.

Protože mne síla měny ve vztahu k měnovým párům i křížovým kurzům již dávněji zaujala a oslovila, vytvořil jsem několik různých indikátorů SOKu. Pro server Trading View jsem naprogramoval více různých indikací v online režimu pro sílu měny. Trader tak může sledovat online SOK v realtime na nejrůznějších TF podle libosti. Jeden z nich SID SOK SOK8RSICOM je pro tradery z celého světa volně dostupný. Ve spojení s dalšími indikacemi, tak dostává trader k dispozici hodně silný nástroj pro kvalitní trading. Zkrátka skoroideál :-) Ukázky dalších různých indexů SOKů, vč. SOKu s indexem zlata a ropy, SOKu s komoditními měnami a TurboSOKu, jsou uvedeny níže.

SID – květen 2013, aktualizace září 2016, leden 2019

 

Komentáře jsou zakázány.