SOK EGUY

 

Záhadně vypadající název EGUY je vlastně jen zkratka z počátečních písmen názvu měn. Euro (E), Libra (G), Dolar (U) a Jen (Y). Od jisté doby obchoduji ve 4SOKu jen tyto čtyři měny a z nich se rekrutujících šest párů – EUR/USD, GBP/USD, USD/JPY, EUR/JPY, GBP/JPY a EUR/GBP. Metoda 3SOK je trochu o něčem jiném a využívá především matematické zákonnitosti a algoritmy uzavřených trojic.

Proč neobchoduji ve 4SOKu pravidelně ostatní měny. Aussík (AUD) a Cadík (CAD) jsou typicky komoditní měny, Kiwi (NZD) je souputník Aussíka a tato dvojice se obchoduje ponejvíce v nočních nebo brzkých ranních hodinách evropského času a spánek je mi přednější (pravdou však je, že při komoditních “zvratech” a celkově vyšší volatilitě trhu, jsou tyto měny aktivní i v evropském čase). Franta (CHF) se stal pro mne, po opakovaných intervenčních prohlášeních švýcarské národní banky a skutečných intervencích na předem ohlášených levelech, málo zajímavý. Ale na druhou stranu častý úprk investorů k frantovi v dobách problémů, naopak pomůže rozhýbat mnou obchodované měny (nejčastěji směrem dolů..:-)). Zkrátka, i když je to samozřejmě věc indi vindi názoru, soustředím se výhradně na výše uvedené čtyři měny a další měny jsou pro mne na FX trhu již delší dobu málo efektivní a nezajímavé. Někdy mne sice zasvrbí ruka při pěkných pohybech aussíka nebo cadíka (především při poklesech/nárustech cen ropy), ale odolám..:-) Avšak nikdy neříkej nikdy :-)

Zpátky k EGUY. Protože se obchoduje výběr z výše uvedených 4 měn = 6 párů, zpracoval jsem si tabulku, která názorně převádí pohyby měn na směry párů.

Technický popis tabulky. Pořadí síly měn od nejsilnější po nejslabší se skrývá pod symboly měn ve sloupcích římská I.-IV. Římská I. prezentuje nejsilnější měnu, II. druhou nejsilnější, III. třetí a pod IV. je měna nejslabší. Ze čtyř měn tak dostaneme 24 různých kombinací (4x3x2x1/1) měnových párů v daných směrech (LONG nebo SHORT). Ve sloupcích A-F se pak nachází samotné pořadí měnových párů spolu s vyznačeným směrem (zelená LONG a tm.růžová SHORT. Podtrženě a kurzívou jsou označeny majors páry). Pozice ve sloupci A prezentuje nejsilnější pár (nejsilnější měna na pozici I. a nejslabší na IV.), sloupec B druhý nejsilnější pár (měny na pozici I. a III.), sloupec C třetí (měny na pozici I. a II.), sloupec D čtvrtý (měny na pozici II. a IV.), sloupec E pátý (měny na pozici II. a III.) a konečně sloupec F (měny na pozici III. a IV.).

Důležitým faktorem celého FX trhu je síla a směr pohybu dílčí měny vs. měny ostatní (tradičním vládcem trhu je USD a v poslední době i JPY, díky úzkým vazbám na asijské trhy a především na čínskou ekonomiku. EUR začíná v globál světě stále více paběrkovat). Výše uvedené tabulka je jen technická pomůcka. Aby v reálu tabulka opravdu fungovala (viz technický popis pozic), musela by být “vzdálenost” mezi dílčími měnami pokud možno co nejdéle konstantní a vývoj měn směrově stabilní. Což se samozřejmě téměř nikdy neděje. Tabulka však pomůže rozkrýt co se na trhu odehrává nebo se bude dít (síla měny vs. vývoj směru dílčích párů), pokud je jedna z měn hodně silná než ostatní nebo naopak slabší ostatních. Matematicky vzato – pokud stanovíme ve 4SOKu dobře nejsilnější (nebo naopak nejslabší) měnu, která ve svém vývoji (tj. v růstu nebo v propadu) bude pokračovat, pak ze vstupu na šesti párech současně, máme minimálně 50% úspěšnost = min. 3 páry ve správném směru. Pokud správně odhadneme následnou (nebo pokračující) nejsilnější i nejslabší měnu – budeme mít minimálně 5 párů na správných pozicích (přes 80%).

To, podle čeho a jak vyhodnotit nejsilnější/nejslabší měnu, bylo popsáno na stránce *Měny a páry* (hodnocení podle RSI s převodem na měny, podle % nárustu/propadu nebo i kumulace obého).

SID – květen 2013

Komentáře jsou zakázány.