Hedge fondy a FX

18.10.2013

V posledních letech se stále více objevuje v progresivních hedge fondech (někdy psáno jako hedgeových) významná část portfólia orientovaná na měnové trhy, tedy forex (FX). Protože pro některé zahraniční hedge fondy, s vyšším podílem FX v portfóliu, pracuji jako měnový analytik a poradce, trochu obecně přiblížím hedge fondy i jejich častečné vazby na FX.

Nejprve o hedge fondech v kostce. Hedge fondy dobře a srozumitelně popisuje např. Wikipedia, tak co bych vymýšlel :-).

Hedge fondy reprezentují významnou investiční strategii, která téměř nepodléhá regulaci. Od tradičních fondů se odlišují hlavně tím, že upřednostňují absolutní výnos před relativním nezávisle na obecném ekonomickém vývoji a vývoji kapitálových trhů. Hedge fondy většinou ani nepoužívají strukturu investičních fondů, jelikož ta neposkytuje jejich investičním manažerům dostatečnou volnost a svobodu. Jsou vhodné především pro kvalifikované investory, proto většina zemí investování do hedge fondů povoluje právě pouze jim. K dosažení svých cílů proto používají velmi širokou paletu investičních technik a strategií. Správci hedge fondů využívají téměř všechny instrumenty finančního a komoditního trhu jako např. akcie, dluhopisy, komodity či nástroje peněžního trhu. S těmito instrumenty pak investují po téměř celém světě. Hedge fondy obvykle spravují menší společnosti, kterým dominují jedna nebo dvě klíčové investiční osoby, a které s sebou přinášejí nový rozměr ve vztahu investiční manažer – klient. Klient si zde pouze nenajímá manažera, místo toho se stávají partnery spoluinvestujícími v situacích, které manažer shledává atraktivními.

Právní struktura specifického hedge fondu, zejména jeho bydliště a typ právního subjektu, je většinou stanovena podle daňového prostředí předpokládaných investorů. Regulace také hrají určitou roli. Mnoho hedge fondů je založeno jako tzv. offshore společnosti, aby se mohly vyhnout platbě daní při zvýšení hodnoty svého portfolia. Investor však stále bude platit daň ze zisku, který získá, když realizuje danou investici a investiční manažer bude platit daň z poplatků, které obdrží za spravování fondu. Na rozdíl od samotných fondů investiční manažeři mají sídlo ve finančních centrech, aby mohli využívat finančních styků a byli blízko investorům. V USA je to především New York a Connecticut, v Evropě je tradičním sídlem většiny investičních manažerů hedge fondů Londýn. Tolik o hedge fondech obecně.

Zatímco mezi roky 2000-2008 představoval (odhadem) podíl akciových trhů v hedge fondech asi 90% a zbytek tvořily jiné burzovní trhy, po pádu investiční banky Lehman Brothers v roce 2008 se portfólia řady hedge fondů významně změnila. Akciové trhy začaly být méně zajímavé a v současnosti (podle zahraničních zdrojů) je průměrný podíl akciových trhů v hedge fondech 75%, až 15% tvoří měnové trhy (tedy FX) a zbytek připadá na další nástroje burzovních trhů (komodity, indexy, opční trhy atp.). Samozřejmě, že renomované hedge fondy investují do měnových trhů výhradně prostřednictvím bank nebo významných světových brokerů, které lze však spočítat na prstech jedné ruky. Obskurní brokeři, jak je známe i z českého prostředí (polské XTB, desítky různých kyperských firmiček s ruským managementem aj.) nemají s investicemi hedge fondů do měnových trhů nic společného a tito “brokeři” slouží širokým masám výhradně jen jako prostředek novodobé lidové zábavy a zájemcům tak dopřávají si zahrát na “tradery”.

V poslední době se začaly různé hedge fondy těšit značně oblibě. Hedge fondy se tedy po letech slabšího zájmu, a kritiky za svůj podíl na rozpoutání finanční krize, vrací na výsluní. Za letošek (2013) hlásí nejvyšší přírůstek peněz od roku 2008, celková aktiva hedgeových fondů pak koncem září přesáhla 1,9 bilionu dolarů. K dosažení vrcholu předkrizové kondice jim tak chybí pouhá dvě procenta. Svědčí o tom analýza výzkumné společnosti Eurekahedge. Do portfolií hedgeových fondů od ledna 2013 přiteklo již více než 95 miliard dolarů, tedy téměř trojnásobek částky za celý loňský rok. Investoři si však pečlivě vybírají destinaci pro své peníze. Hlavním lákadlem zůstávají pro kapitál Spojené státy a nově i Evropa. „Aktiva evropských hedgeových fondů rostou deset měsíců v řadě, investoři jsou stále více přesvědčeni o evropské konjunktuře,“ uvádí zpráva. Takřka dvě třetiny letošního přílivu kapitálu zamířily do fondů obchodujících s akciemi. Poprvé za pět let tak aktiva akciových hedgeových fondů přesáhla částku 600 miliard dolarů. Jejich výkon přitom dlouhodobě zaostává za trhem. Zatímco průměrný výnos podílníka akciového hedgeového fondu dosáhl podle dat výzkumné organizace HFR za poslední tři roky 14,5 procenta, zámořský akciový index S&P 500 za stejné období vzrostl čtyřnásobně.

Letošní rok na trendu zatím mnoho nemění. Podle statistik Eurekahedge činí letošní výkonnost akciových hedgeových fondů prozatím sedm procent. Globální akciový index MSCI World má přitom od ledna na kontě již více než 17procentní zisk. „Výkonnost hedgeových fondů letos srazily především chybné sázky na pokles akcií,“ uvádí analytička Amanda Schneiderová z Goldman Sachs pro Business Insider. Průměrný letošní výnos 2749 hedgeových fondů bez ohledu na předmět investice leží ještě níže: 4,34 procenta, jak vyplývá z indexu Eurekahedge. Mezi léty 2000 a 2007 vzrostla aktiva globálních hedgeových fondů šestinásobně. Nejtěžší okamžiky zažilo odvětví ve dnech následujících po pádu investiční banky Lehman Brothers. Jen během září 2008 z nich vycouval kapitál v objemu 80 miliard dolarů. Fondy se však dokázaly rychle vzpamatovat a od roku 2009 vykazují jejich aktiva v průměru každoroční růst.

I když to možná vyzní paradoxně, Americká centrální banka (FED) snese srovnání s hedge fondem, jelikož je schopná slušně vydělávat na stimulačním programu nákupů dluhopisů a masivně expandovat bilanční sumu, myslí si to známý miliardář Warren Buffett. “Fed je nejlepší hedgeový fond v historii,” prohlásil Buffett na setkání se studenty na univerzitě v americkém Georgetownu. Dodal, že díky kvantitativnímu uvolňování (QE) centrální banka vydělává kolem 80-90 miliard  dolarů ročně, což dříve nebývalo. V rámci již třetího kola QE Fed měsíčně nakupuje státní a hypotéční dluhopisy za 85 miliard  dolarů ve snaze srazit dlouhodobé úrokové sazby a podpořit investiční aktivitu a tvorbu pracovních míst. První kolo nákupů, které měly americkou ekonomiku dostat z nejhorší recese za posledních 80 let, začalo v březnu 2009. Od té doby se do finančního systému tímto způsobem dostalo přes 2,5 bilionu dolarů. Fed navíc rozhodl, že v nákupech bude pokračovat v nezměněném rozsahu, i když konsenzus na trhu počítal se snížením intervence o zhruba 10 miliard dolarů. Podle předsedy Fedu Bena Bernankeho je pro začátek postupného omezování stimulace třeba, aby se objevilo víc náznaků oživení hospodářského růstu. Podle oficiálních statistik centrální banka státu skutečně slušně vydělává. Na účet ministerstva financí Fed loni deponoval 88,4 miliardy  dolarů. V posledních letech platby výrazně narostly s tím, jak rozvaha centrální banky nabobtnávala do obrovských rozměrů.

Skutečně dobré hedge fondy zaujímají ve světě investic stále jedno z předních míst. Jak již bylo zmíněno, průměrný akciový hedgeový fond letos podle údajů společnosti HFR zatím vydělal sedm procent. Některé velké a známé fondy na tom jsou podstatně lépe. Například největší evropský akciový fond Lansdowne Partners letos už vydělal dvacet procent, především díky sázce na akcie amerických bank. Recovery Fund známého finančníka Johna Paulsona, který je nastaven na současný stav americké ekonomiky, v prvních osmi měsících roku zhodnotil díky výběru jednotlivých amerických akciových titulů majetek investorů o 35 procent. Některé “méně prezentované” a skutečně hodně dobré hedge fondy (spíše bych je nazval záměrně utajenými hedge fondy pro určitou vrstvu investorů), které kombinují akciový hedge fond s měnovými aktivitami, uvádějí průměrné zhodnocení kolem 25-40% p.a.

SID

 

 

 

SID

Více na: http://zpravy.e15.cz/burzy-a-trhy/zahranicni-akcie/hedgeove-fondy-ocekavaji-rust-trhu-1025480#utm_medium=selfpromo&utm_source=e15&utm_campaign=copylink

 

Více na: http://zpravy.e15.cz/burzy-a-trhy/zahranicni-akcie/hedgeove-fondy-prilakaly-nejvice-kapitalu-za-poslednich-pet-let-1030004#utm_medium=selfpromo&utm_source=e15&utm_campaign=copylink

Více na: http://zpravy.e15.cz/burzy-a-trhy/zahranicni-akcie/hedgeove-fondy-prilakaly-nejvice-kapitalu-za-poslednich-pet-let-1030004#utm_medium=selfpromo&utm_source=e15&utm_campaign=copylink

Více na: http://zpravy.e15.cz/burzy-a-trhy/zahranicni-akcie/hedgeove-fondy-prilakaly-nejvice-kapitalu-za-poslednich-pet-let-1030004#utm_medium=selfpromo&utm_source=e15&utm_campaign=copylink

Bookmark the permalink.

Komentáře jsou zakázány.